Deníček kočky Mufky

OSHO ZEN TAROT

Během třiceti let, kdy Osho hovořil ke svým žákům a přátelům, zodpověděl mnoho jejich otázek příměrem k učení svatých knih a velkých ság. Ještě dnes jeho hovory přinášejí do všeho svěží pohled - od méně známých Véd po známé výroky Ježíše. Je odborníkem na Chasidy, stejně tak jako na súfijce, jógu či buddhismus. Především se však Osho zaměřil na šíření jedinečné moudrosti zenu, protože, jak říkal, jde o jednu z duchovních tradic, jejichž přístup k vnitřnímu životu člověka obstál při zkoušce časem a má dnešnímu člověku stále co říci.

Na rozdíl od jiných náboženství, která poklesla k modlářství a dogmatu, trvá zen na schopnosti každého člověka dosáhnout osvícení - osvobození od iluze ega stvořené myslí. Trvá také na tom, že tato schopnost může být využila pouze prostřednictvím meditace. Nestane se tak prováděním určitých rituálů, dodržováním daných pravidel nebo jakkoli hodnotným napodobováním příkladu druhých, ale pouze naprosto bdělou pozorností k našim myšlenkám, činům a pocitům, aniž bychom je posuzovali. Praktikováním této bdělosti, tohoto meditativního přístupu k životu, se dostaví uvědomění si skutečnosti, že každý z nás má v sobě neměnný, nerušený a věčný střed pozornosti, střed, ze kterého se na život dokážeme dívat jako na jedno velké dobrodružství, hru, školu mystérií, a nakonec i jako na úžasnou pouť, která nemá žádný cíl, jen samotnou radost z každého kroku učiněného na cestě.

Slovy Osha je to schopnost ne buddhu uctívat, ale buddhou se stát, ne následovat druhé, ale rozvíjet vlastní vnitřní uvědomění, které do všeho, co děláme, přinese světlo a lásku. Jít po cestě s Oshem neznamená stáhnout se do hor a vést tam asketický život v ústraní, daleko od tržiště. Naopak to znamená naplno se pustit do řešení úlohy probuzení se pomocí řady různých meditací, tělesného léčení a psychologických terapií, spousty smíchu a hravosti, a zdravých dávek tvoření a tvrdé práce. Mytí podlahy je stejnou meditací jako tiché sezení v přítomnosti mistra a odolávání pomluvám spolupracovníků v kuchyni je stejně důležité jako je pochopení Diamantové sútry Gautamy Buddhy. Dokonce i výkyvy našich partnerských vztahů mají na naší cestě sebeobjevování své místo.

Na základě tohoto přístupu k životu, tohoto závazku učinit celý život meditací byly vytvořeny i tyto tarotové karty. Jsou věnovýny buddhovi uvnitř každého z nás.

 

 


 

 
Text můžete změnit v administraci