Deníček kočky Mufky

Výklad

Lat.: Hibiscus rosa sinensis

Charakteristika: Stálezelený keř pocházející z tropické Asie. Kvete celý rok, své květy otevírá vždy na jeden nebo dva dny. Reprodukční orgány vyčnívají ze středu pěti okvětních lístků.

Lat.: Malus kommunis

Charakteristika: Na jaře rozkvétá pětilistými květy, bílými nebo něžně růžovými, a svým vonným pohádkovým nektarem láká hejna včel.

Lat.: Zantedeschia

Charakteristika: Kala ve svém květu ztělesňuje ženskou sílu, symbolizuje kalich života. Vzpřímený pestík reprezentuje mužský element. Listy okolo květu chrání intimitu. Svatební květina.

Lat.: Eschscholzia californica

Charakteristika: Vytrvalá rostlina rostoucí v Kalifornii a Oregonu. Světle žluté až tmavě oranžové květy se zavírají v zamračených dnech a v noci.

Lat.: Iridaceae

Charakteristika: Vytrvalá rostlina s dlouhými úzkými listy a oddenkovitými kořeny. Vykvétá s příchodem jara v pestré paletě barev. Kořen je toxický, způsobuje dávení a průjem. Semena se používala jako náhražka kávy, sílí žaludek.

Lat.: Nymphaea

Charakteristika: Vytrvalá vodní rostlina v potoku, říčce, rybníku, mokřinách, rostoucí při pobřeží. Zářivé květy obklopené hladkými lesklými listy s podporou silných kořenů. Kulatý plod obsahuje množství semen.

Lat.: Lavandula officinalis

Charakteristika: Pochází z Persie a jižní Francie. Roste na prosluněných neúrodných skaliskách, snáší chlad a špatné podmínky. Výrazně voní.

Lat.: Nelumbo nucifera

Charakteristika: Tropická vodní rostlina bohatě a hluboce kořenící v bahnité zemi. Květy jsou v noci zavřené, ve dne otevřené. Ve středu květu je tisíce semínek schopných čekat staletí. Zvláštností lotosu je, že se nedá ušpinit tekutými nečistotami, na povrchu okvětních lístků jsou drobné krystaly které pomáhájí stékání látek z květu.

Lat.: Papaver orientale

Charakteristika: Vytrvalý, ale choulostivý. Rudé květy se otvírají slunci. Plně otevřené odhalují černý střed, v němž se tvoří makovice, ve které dozrávají semena symbolizující nový život.

Lat.: Punica granatum

Charakteristika: Granátové jablko. Plně otevřený květ má tvar prstence okolo klína nabízejícího semena. Plod pod silnou slupkou ukrývá hnízdo se zářivě červenými šťavnatými semeny. Pochází z Íránu a Přední Asie. Patří opravdu mezi starobylé rostliny, známé nejméně 5 tisíc let. Granátová jablka se vždy těšila neobyčejnému zájmu našich dávných předků, byla zasvěcena bohyním lásky a plodnosti Afroditě a Héře. Král Šalamoun měl údajně celý sad granátovníků. Prorok Mohamed radil pojíst granátová jablka, aby se lidé zbavili závisti.

1  
2  
3  
4  
 
Text můžete změnit v administraci