Deníček kočky Mufky

Výklad

Lat.: Arctostaphylos manzanita

Charakteristika: Stálezelená rostlina v podobě malého kulatého keře s červenou kůrou, vyhledávaná ptáky, obdivovaná pro krásu svého tvaru. Má bílé až růžové zvonkovité květy a drobné plody připomínající jablka. Roste v Kalifornii a sousedních státech.

Lat.: Cereus greggii

Charakteristika: Pouštní kaktus nazývaný též Královna noci. Svůj obrovský vonící bílý květ otvírá za tmy, před sluncem jej uzavírá.

Lat.: Passiflora incarnata

Charakteristika: Nazývána též Kristova koruna. Symbolizuje stigmata Krista na kříži. Výhonky rostliny se vinou korunou až na vrcholky stromů, aby květy měly dostatek slunce.

Lat.: Orchidacaea

Charakteristika: Květy mají tři kališní a tři okvětní lístky. Některé rostou vysoko ve větvích stromů džungle, některé koření ve vlhké zemi, jiné v lesích.

Lat.: Artemisia caucasica

Charakteristika: Stálezelený keř s malými žlutými květy a stříbrně šedými vonnými lupeny. Zužitkuje veškerou sílu slunce a snáší extrémní teplo a zimu.

Lat.: Cimicifuga racemosa

Charakteristika: Hluboce kořenící rostlina s bílými hroznovitě uspořádanými kvítky. Objevená Indiány, kteří ji nazývali též Ženský kořen. Roste ve stínu na okraji lesa.

Lat.: Cereus giganteus

Charakteristika: Majestátní rostlina známá svým obrovským, ale pomalým vzrůstem. Roste až 300 let. Kořenový systém dokáže zadržovat velké množství vody.

Lat.: Ipomoea purpurea

Charakteristika: Nazývána též Ranní pýcha. Letní popínavá rostlina s velkými zvonkovitými květy typicky modré barvy. Dlouhý pestík vyčnívající z květu připmíná srdce zvonu.

Lat.: Ranunculus bulbosus

Charakteristika: Středně vysoká vytrvalá bylina. Květy jsou dlouze stopkaté a mají 5 korunních žlutých lístků a 5 kališních nazpět ohnutých lístků. Plod je lysá, okrouhlá nažka. Kvete od května do srpna. Snáší suchá místa bez většího množství živin, slunné stráně a meze. Roste od nížin do horských poloh. Rozšířen je po celé Evropě. Na pastvinách zhoršuje kvalitu píce. Je jedovatý, dříve se používal v domácím léčení.

Lat.: Rosaceae

Charakteristika: Hluboce kořenící houževnanatá rostlina, schopná překonávat obrovské překážky a extrémní povětrnostní vlivy.

1  
2  
3  
4  
 
Text můžete změnit v administraci