Deníček kočky Mufky

Buchty

Vánočka

3/4kg výběrové mouky, 120g másla nebo jiného tuku vhodného na pečení (Stela, Lukana), 150g mletého cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 3 žloutky, 2 lehce rozšlehané bílky, 1 celé vejce na potření, 350ml mléka, lžička soli, 60g čerstvých kvasnic nebo balíček instantního droždí, 100g rozinek, 100g spařených oloupaných a nahrubo sekaných mandlí (mohou být i vlašské ořechy – s těmi je překvapivě dobrá)

Mouku, cukr, žloutky, bílky, sůl a nadrobené kvasnice vložíme do mísy a zalijeme teplým mlékem, ve kterém jsme rozpustili tuk. Vypracujeme v tužší těsto, přendáme na vál a ještě dobře prohněteme. Nakonec přidáme rozinky a mandle a do těsta zapracujeme. Vložíme zpět do mísy lehce vysypané moukou a necháme vykynout. Vykynuté těsto přeložíme na vál a tvoříme vánočku.

Těsto rozdělíme na 8 dílů, z toho 3 trochu větší, z těch upleteme „přízemí”, z dalších tří „první patro” a ze dvou „druhé patro”. Uložíme na sebe, přeložíme na plech pokrytý pečicím papírem a zajistíme špejlemi, aby se patra při pečení nesesunula. Před vložením do trouby necháme ještě půl hodiny kynout, přičemž kontrolujeme tvar. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme 40 minut na 150°C. 10 - 15 minut před dopečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme na plátky nakrájenými mandlemi (neděláme to dříve, protože vajíčko a mandle by se při delším pečení na vánočce připálily). Pokud vánočka při pečení příliš rychle tmavne, přikryjeme ji pečicím papírem a ubereme na teplotě. Jestli je správně propečená zjistíme tak, že někde uprostřed, kde je největší, zapíchneme špejli a vytáhneme-li suchou, je hotová.

Jak se pletou vánočky ze 3, 4, 5 nebo 6 dílů uvidíte zde

 

 

 

_______________________________________________________________

Žádné komentáře
 
Text můžete změnit v administraci